Trzymiesięczny płatny staż w rozwojowej firmie – taka jest nagroda dla zwycięzcy piątej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską, zorganizowanego przez białostocką spółkę APS SA.
Laureatem nagrody jest Wojciech Pluszczewicz, absolwent Politechniki Białostockiej. By rozpocząć staż w APS, zrezygnował z pracy w innej firmie.
- Tam pracowałem przy instalacjach elektrycznych, a tutaj będę mógł zająć się automatyką, którą jest moją pasją – mówi. – Wiem, że w firmie APS będę miał szanse na rozwój, i – co ważne – będę robił dokładnie to, czego uczyłem się na studiach.
Jego praca magisterska dotyczyła automatów do segregacji kolorowych elementów na taśmie.
– Dzięki programowi, który napisałem, ramię wysięgnika automatycznie wybierało z taśmy konkretne elementy, co ma praktyczne zastosowanie w różnych procesach technologicznych – tłumaczy autor pracy.
Pomysł okazał się trafiony ,
– Chodziło nam właśnie o takie prace, w których teoria przekłada się na praktykę – mówi prezes APS Bogusław Łącki. – Jeśli stażysta sprawdzi się w naszej firmie, może liczyć na stałą pracę.
Inwestycja w ludzi
Konkurs „Wygraj staż” to szansa dla absolwentów i studentów wydziałów elektrycznego mechanicznego Politechniki Białostockiej i innych politechnik. Studenci sami zgłaszają swoje prace, ale mogą to zrobić także ich promotorzy. Preferowane są te z zakresu automatyki przemysłowej, technik mikroprocesorowych, systemów nadzoru, wizualizacji czy diagnostyki.
– I raczej praktyczne, niż teoretyczne – podkreśla prezes Łącki. – Chodzi o to, by te prace były blisko życia, a jednocześnie tożsame z naszą działalnością.
Powołana przez APS komisja ocenia prace zgłoszone do konkursu: stopień samodzielności autora, powiązanie pracy z potrzebami przemysłu czy możliwości zastosowania rozwiązań w praktyce, ale także poziom techniczny i estetyczny ich wykonania.
– Konkurs pozwala na wyłonienie osób, które chcą coś robić i są kreatywne, to cecha pożądana w takiej branży, jak nasza – dodaje prezes Łącki.
Wojciech Pluszczewicz wygrał staż za pracę pt. „Implementacja algorytmów sterowania ruchem ramienia robota na platformie sprzętowej ARM”. Wyróżnienia otrzymali Paweł Płoszczuk oraz Maciej Zalesko.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wysegregowal-sobie-staz